Szczepienia – MZ szykuje zmiany, finansować ma je NFZ

Szczepienia – MZ szykuje zmiany, finansować ma je NFZ

2014-09-15

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że chce dokonać zmian w kalendarzu szczepień. Jak twierdzi, kończy prace nad nową koncepcją finansowania szczepionek.

 

W planach dotyczących kalendarza jest m.in. wpisanie dla całej populacji dzieci szczepień przeciwko ospie wietrznej, pneumokokom, a brane pod uwagę jest też szczepienie przeciwko HPV.

Ponadto MZ rozważa refundowanie szczepionek skojarzonych w miejsce obecnych, wymagających wielu wkłuć. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z NFZ – jak podają źródła IZID, prezes Funduszu przyznaje, że już nad tym pracuje. Propozycje mają być gotowe jeszcze w tym roku.

Ponadto posłowie ze względu na medialne doniesienia dotyczące ruchu antyszczepionkowego, a także zasypywanie ich pytaniami i petycjami od wyborców, zamierzają wymusić na MZ skuteczniejsze działania informacyjne. Wspominano o tym na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia 28 sierpnia poświęconej rozpatrzeniu odpowiedzi Ministra Zdrowia na dezyderat sprawie opracowania nowej strategii dotyczącej szczepień ochronnych w Polsce oraz na Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy.

Co ciekawe posłowie, w tym koalicji, po raz kolejny nie przyjęli odpowiedzi MZ w sprawie szczepień, choć wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki wprost ich o to prosił, mówił że już dwukrotnie odpowiedź była uzupełniana, a chciałby ta sprawę już zamknąć. Posłowie nie przyjęli obietnic, że MZ dośle oczekiwane przez nich dodatkowe informacje już po przyjęciu dokumentu.

Niektórzy posłowie … sami mają wątpliwości co do szczepień, choć równocześnie podkreślali, że to bardzo ważna zdobycz cywilizacji.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani przesłaniem głównych punktów dyskusji i ustaleń z Komisji Zdrowia – prosimy o kontakt na adres analizy@izid.pl

« Powrót

Prenumeruj Podcast i Market Brief, umów się na sesję Market Mirror

* pola wymagane

 

Institute of Health and Democracy

Copyright © Instytut Zdrowia i Demokracji 2014-2018

Proszę czekać...