Czy zdrowie Polaków wygra w najbliższą niedzielę wybory prezydenckie? Nie sądzę – odpowiada Grzegorz Ziemniak.

2020-06-24

Przed nami ostatnie godziny kampanii wyborczej przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Przeżyliśmy w tym czasie wiele nagłych zwrotów akcji: bezprecedensowej i z niezbyt mocnym uzasadnieniem prawnym zmiany daty wyborów (życie jak zawsze pokazuje, że nie daje się ująć w sztywne ramy kodeksów), niebywałej zamiany kandydatki na kandydata z tej samej opcji politycznej (w połowie brodu), wielokrotnych i rozpaczliwych prób zwrócenia uwagi na swoją osobę, niespotykanej mobilizacji instytucji rządowych w walce o lepszą pozycję jednego kandydata. Efektem kampanijnego czasu jest też kilka odkryć osobowości politycznych, nowych twarzy, nowego stylu debatowania i „nieodpowiadania” na pytania – obojętne czy wygodne czy niewygodne. W dużej mierze zaś czas obecnej kampanii odbieram jako przyjęty przez niemal wszystkie sztaby aksjomat – nasilający się z wyborów na wybory: to przekonanie, że my, wyborcy niczego nie kojarzymy, niczego nie pamiętamy, nic nie wiemy i niczego nie umiemy powiązać ze sobą, i że to klucz do sukcesu w polityce. W końcu to czas obnażenia - niestety - braku profesjonalizmu administracji i słabości państwa w nadzorowaniu i kontrolowaniu procedur w wydawałoby się tak rygorystycznie pilnowanym pod kątem certyfikacji i bezpieczeństwa obszarze jakim jest zdrowie.

Ten ostatni problem boli chyba najbardziej. Niestety nie przekonują tu argumenty - było ciężko więc trzeba było działać „na skróty”. Trudno przyjąć do wiadomości, że ponieważ wszystkich nas zaskoczył COVID19, to mamy odpuścić i zlekceważyć procedury zamówień publicznych, weryfikacji jakości, a w końcu odpowiedzialności za błędne decyzje. Śmierdzi to potwornie cynicznym cytatem sprzed 100 prawie lat, że zwycięzcy i tak nikt nie będzie się o nic pytał. Ciarki przechodzą po plecach

Czy COVID19 zmienił coś w podejściu polityków do ochrony zdrowia? Wydawało się, że czas epidemii to czas, gdy wszyscy – zwłaszcza kandydaci na urząd Prezydenta RP – będą co krok mówić o zdrowiu, poprawie dostępności do nowoczesnych świadczeń, terapii i diagnostyki, środkach do zapewnienia efektywnego systemu ochrony zdrowia, pomysłach na zasilenie „świeżą krwią” będących w deficycie kadr medycznych. Odnoszę wrażenie, że dopiero w ostatnim tygodniu kampanii wszyscy przypomnieli sobie o tematach zdrowia rzucając luźne propozycje, dla porządku, aby nikt nie mówił, że zdrowie „spadło” z wokandy politycznych priorytetów. Szkoda, choć rozumiem pragmatyzm kampanii – wybieramy tematy, które „zażrą” i skonsolidują elektorat. A ten wydaje się być zmęczony czy wręcz znużony ciągłymi restrykcjami, relacjami o chorych, zgonach, testach, o wielomiesięcznych wyrzeczeniach i nadciągającym kryzysie ekonomicznym. 

Słuchając  ostatnio polityków i ich wypowiedzi oderwanych od systematyczności i głębszej analizy o naprawie systemu ochrony zdrowia (choć i inne dziedziny naszego życia zyskują w ich ustach niekiedy tyle fantasmagoryczne co nierealne gabaryty) odnoszę wrażenie, że wszyscy bez wyjątku kandydaci zakochali się w cytacie z Macbeth’a – „Zamiary są wiatrem, kiedy nie idą z wykonaniem w parze…”. Chciałbym aby to się w końcu zmieniło, ale chyba za dużo już kampanii wyborczych w życiu konstruowałem, widziałem i przeżyłem.

Ale bądźmy optymistami: (dziś jakoś tak wyszło - tydzień cytatów) „nie porzucaj nadzieje, jakoć się kolwiek dzieje”. Jaki wynik wyborów by nie był – drodzy Państwo – róbmy swoje!

PS. Wszystkich chętnych do absolutnie niewyborczej zabawy zapraszam do odgadnięcia autorów wszystkich czterech cytatów zawartych w dzisiejszym komentarzu tygodnia. Zachęcam do przesłania swoich typów i odpowiedzi na adres e-mail biuro@izid.pl  - wszystkie poprawne odpowiedzi nagrodzimy symbolicznie miesięczną prenumeratą Market Brief DEMO, a tych, którzy już abonują Market Brief – najnowszym opracowaniem analitycznym IZiD. 

Grzegorz Ziemniak, 24 czerwca 2020 r.

 

« Powrót

 

Institute of Health and Democracy

Copyright © Instytut Zdrowia i Demokracji 2014-2020

Proszę czekać...