Ekonomiczny alfabet pandemii - komentuje Piotr Kuczyński

Ekonomiczny alfabet pandemii - komentuje Piotr Kuczyński

2020-05-05

Od lutego wszyscy skupiają swoją uwagę na pandemii. Nie inaczej było na rynkach finansowych. Dla Polaków mniej istotne jest to, co działo się na giełdach akcji, bo nie jesteśmy w USA, gdzie 60% rodzin w ten czy inny sposób posiada zasoby, których wartość zależy od sytuacji na Wall Street. Można jedynie wspomnieć, że na giełdach początek pandemii doprowadził do 40. procentowych spadków indeksów, a nadzieje na jej zakończenie do szybkiego odrodzenia.

Przez cały świat przetacza się teraz dyskusja na temat tego, jaką formę przyjmie ożywienie gospodarcze i odbicie na giełdach. W grze jest pięć liter: I, L, U, V, W. Oczywiście najgorsza jest I, bo oznacza długotrwałe załamanie gospodarki globalnej. Nieco lepsza jest L – szybki spadek i stabilizacja. Myślę, że na razie (na razie, bo nie wiemy jak rozwinie się pandemia jesienią i zimą) możemy wykluczyć te dwie litery.

Ja uważam, że na giełdach zobaczymy literę V (mówi sama za siebie), a w gospodarce raczej U - po spadku powolne kształtowanie dna, a potem szybki wzrost. Litera W może wchodzić w grę tylko wtedy, jeśli zimą 2021 zobaczymy wznowę pandemii. Podobnie będzie wyglądała sytuacja na rynku walutowym i towarowym. Jedno wydaje się pewne: w wyniku pandemii cały świat zacznie mocniej inwestować w ochronę zdrowia.

Piotr Kuczyński, Analityk rynków finansowych

Warszawa, 5 maja 2020 r.

 

 

Sposób korzystania z zawartości artykułu, w szczególności kopiowanie, rozpowszechnianie, powielanie, cytowanie, w celu niekomercyjnym, jest dozwolone na zasadzie licencji „Creative Common 4.0 Międzynarodowe” (CC BY-NC-ND 4.0) dostępnej pod adresem strony internetowej https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.pl na następujących zasadach:
a) Uznanie autorstwa – Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany. Można to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla licencjobiorcy lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór;
b) Użycie niekomercyjne – Nie wolno wykorzystywać utworu do celów komercyjnych;
c) Bez utworów zależnych – Remiksując, przetwarzając lub tworząc na podstawie utworu, nie wolno rozpowszechniać zmodyfikowanych treści;
d) Brak dodatkowych ograniczeń – Nie wolno korzystać ze środków prawnych lub technologicznych, które ograniczają innych w korzystaniu z utworu na warunkach określonych w niniejszej licencji.
Każdy inny sposób korzystania z zawartości artykułu, w szczególności kopiowanie, rozpowszechnianie, nieuprawnione cytowanie, w jakikolwiek sposób, w jakiejkolwiek formie, w tym w celu komercyjnym – jest zabroniony.

« Powrót

 

Institute of Health and Democracy

Copyright © Instytut Zdrowia i Demokracji 2014-2020

Proszę czekać...