Konflikt wartości

2020-06-03

W pierwszym odruchu walki ze śmiertelnym zagrożeniem ratowanie zdrowia i życia uzyskuje absolutny prymat. Nie inaczej było z pandemią COVID-19. W miarę jednak wyczerpywania się krytycznych zasobów niezbędnych do utrzymania sił witalnych lub zachowania świata, w jakim pragniemy żyć, narasta konflikt wartości. Pojawiają się argumenty ekonomiczne i społeczno-kulturowe. 

Koszty finansowe izolacji społecznej dały o sobie znać jako pierwsze. Obawy o zachowanie kształtu relacji międzyludzkich przyszły tuż za nimi. Już nie tylko ekonomia, ale także osamotnienie i niepewność zaczyna konkurować z prymatem zdrowia. Pojawia się chęć przywrócenia normalności, nawet za cenę  narażenia życia.

Administracja publiczna ma w tych warunkach szczególne zadanie. Musi zmierzyć ze sobą konkurujące wartości zdrowia, gospodarki i relacji społecznych. Warto wynieść lekcje spoglądając na globalne dramaty będące wynikiem konfliktów zbrojnych, szczególnie na obszarach kulturowo nam bliskich, jak Bałkany (1992-1995), także naturalnych katastrof, chociażby trzęsienia ziemi na Haiti (2010), czy tsunami, które spustoszyło kraje basenu Oceanu Indyjskiego (2004). 

Polska nie ma szczególnych doświadczeń na tym polu. Nie zmagaliśmy z kryzysem przestępczości, jak chociażby Boston w latach 90-ych zeszłego stulecia. Szczęśliwie nie doświadczyliśmy tego co mieszkańcy Londonderry w 1972 r. Oczywiście mamy za sobą lata komunizmu, stan wojenny. Jednak tu konflikt wartości miał miejsce tylko dla niektórych. W większości, jakże jasny mieliśmy wybór!

Konflikt wartości jest obecnie kluczowym wyzwaniem. Boston zmagał się z przestępczością przez blisko dwie dekady, by w krótkim czasie, po zmianie metody i systematyki, sprawnie go rozwiązać. Stojąca za tym sukcesem idea wartości publicznej powinna stać się operacyjnym narzędziem w kształtowaniu optymalnych dla lokalnej społeczności rozwiązań.

Robert Mołdach

« Back

OSSPOSSPAkademia Zdrowia Akademia ZdrowiaMedhighschoolNeuropozytywniMedycyna Prywatna

Institute of Health and Democracy

Copyright © Instytut Zdrowia i Demokracji 2014-2020

Proszę czekać...