Krzysztof Jakubiak wskazuje niekwestionowaną osobowość roku w ochronie zdrowia

2020-07-01

Chociaż dopiero zaczyna się lipiec, mam już swojego kandydata na "osobowość roku", "lidera zdrowia", "innowatora", "numer jeden w ochronie zdrowia" i każdy inny tytuł dla kogoś, kto najbardziej wpłynął na zmiany w naszym systemie. Nie, nie będzie to prezydent - niezależnie od tego, kto nim będzie... 

To powinien być koronawirus. Czyli właściwie byt nieożywiony, kod zdolny do replikacji. Jednak to jemu będziemy zawdzięczać najwięcej. Odsunąwszy na bok tragiczne skutki w postaci chorych i zmarłych, koronawirus dał nam impuls do zmian systemowych. 

Okazało się, że dajemy radę. Telemedycyna kwitnie, lekarze chętnie wypisują e-recepty, wystawiają e-zwolnienia i wręcz proszą o wprowadzenie e-skierowań. Polacy kupują o wiele mniej zbędnych suplementów diety. Przeciwnicy szczepionek gdzieś się poukrywali. Bez sporej części biurokracji, formalności i sztywnych procedur da się leczyć przez telefon. Można też wprowadzać zmiany legislacyjne z dnia na dzień i stosować elastyczne metody rozliczania świadczeń. To wszystko pod wpływem koronawirusa. 

Sukces najważniejszy - wszyscy chcą zwiększać nakłady na ochronę zdrowia. Kandydaci na urząd prezydenta obiecują w tym roku wyjątkowo szczodrze. Festiwal obietnic, zwany kampanią wyborczą, trwa przecież dwa miesiące dłużej niż planowano. Kandydat, który dołączył do peletonu w ostatniej chwili, oświadczył po prostu, że "zażąda natychmiastowego podwyższenia wydatków" na ochronę zdrowia. Ale jak, skąd, na co - o tym nie wspomina. Inny, w kampanii od pięciu lat, zadziałał trochę konkretniej i już zdążył wysłać odpowiedni projekt ustawy do Sejmu. 

Obiecali wszyscy. Tymczasem jedyny kandydat, który w swoim programie starał się wskazać, skąd wziąć te dodatkowe pieniądze na zdrowie - okazał się największym przegranym. W kampanii, tak jak w epidemii, chyba nie warto się zastanawiać nad takimi drobiazgami. Na to jeszcze przyjdzie czas. I pewnie się okaże, że damy radę.

Krzysztof Jakubiak
Redaktor Naczelny mZdrowie.pl

« Powrót

 

Institute of Health and Democracy

Copyright © Instytut Zdrowia i Demokracji 2014-2020

Proszę czekać...