Minister Bartłomiej Chmielowiec o (nie)sprawdzonych metodach

2020-04-22

Przyszło nam żyć w trudnych czasach. Na wagę złota są dobre rozwiązania, możliwe do wdrożenia. Czasem, w desperacji, chwytamy się każdej możliwości. Są ludzie, którzy to dobrze wiedzą i obiecują niemożliwe, żerując na krzywdzie i bezradności.

Musimy to sobie powiedzieć wprost: niegodziwe jest obiecywanie drugiemu człowiekowi uwolnienia od śmiertelnej choroby za pomocą metod nieuznanych naukowo, bez potwierdzonej skuteczności. Jedną z pierwszych moich decyzji jako Rzecznika Praw Pacjenta było złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie działalności pana Jerzego Z.

Problem aktualny jest szczególnie teraz, w czasie epidemii i walki z nowym koronawirusem. Mamy do czynienia z zalewem ofert „skutecznych” metod zapobiegania zakażenia SARS-CoV-2, nie mających żadnego potwierdzenia w medycynie opartej na dowodach.

Rzecznik Praw Pacjenta analizuje i sukcesywnie przekazuje takie przypadki do prokuratury, już wszczęto zostały pierwsze postępowania. Współpracujemy także z UOKiK.

Z drugiej strony bardzo niepokojące jest, że działalność niektórych profesjonalnych placówek medycznych wpisuje się w ww. problem – obiecują one „wspaniałe” efekty witaminoterapii lub innych podobnych usług.

Rzecznik Praw Pacjenta musi i będzie interweniować w takich przypadkach. Wszczynamy postępowania i badamy, czy podmiot narusza zbiorowe prawa pacjentów. Jeśli to potwierdzamy – nakazujemy natychmiastowego ich zaniechania.

W erze pandemii jak nigdy ważna jest solidarność, pomoc i dobre, odważnie wdrażane rozwiązania. Nie mogą być one jednak oderwane od rzeczywistości.

« Back

OSSPOSSPAkademia Zdrowia Akademia ZdrowiaMedhighschoolNeuropozytywniMedycyna Prywatna

Institute of Health and Democracy

Copyright © Instytut Zdrowia i Demokracji 2014-2020

Proszę czekać...