Ochrona zdrowia w Polsce? – Keep Calm and Carry On!

2019-03-04

Fot.: United Kingdom Government (Public Domain)

Niewykorzystane hasło propagandowe rządu Wielkiej Brytanii z okresu II Wojny Światowej, zaplanowane na wypadek niemieckiej inwazji na wyspy, zaskakująco pasuje do obecnej dyskusji w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Dyskusja dająca pozory spokoju i mobilizacji zastępuje strategiczne inicjatywy.

Zadano mi pytanie, czy wybieram się na Kongres Wyzwań Zdrowotnych do Katowic. Odpowiedziałem, że mam obowiązki zawodowe w Katowicach więc zapewne zajrzę, ale czy jechałbym tam specjalnie? Niekoniecznie. Ile bowiem można dyskutować? 

Od pewnego czasu nie ma miesiąca, a czasem wręcz tygodnia, aby nie odbywała się jakaś ogólnonarodowa debata o zdrowiu. Cykl „Wspólnie dla zdrowia”, Forum Ochrony Zdrowia, Wizja Zdrowia Diagnoza i Przyszłość, Forum Rynku Zdrowia, Sukces Roku w Ochronie Zdrowia, Top Medical Trends, Kongres Wyzwań Zdrowotnych, Hospital & Healthcare Management, EEC Rynek Zdrowia, Kongres OSOZ, Kongres Zdrowia Publicznego, Szczyt Zdrowie… Do tego dziesiątki sympozjów i konferencji sektorowych, dziedzinowych. To razem stanowi olbrzymi kapitał społeczny, który wciąż czeka na zagospodarowanie.

Aby nie było niedomówień, przeważająca większość tych wydarzeń to świetnie zaplanowane, przemyślane pod kątem merytorycznym spotkania i debaty znamienitych gości, interesariuszy, ekspertów. Pełen szacunek za wysiłek logistyczny i wkład merytoryczny. Pytanie tylko, co z tego wynika? Jaki jest return on investment? Ile razy mamy się jeszcze spotkać, aby – na przykładzie programu tegorocznego HCC – dyskusja o kierunkach rozwoju systemu opieki zdrowotnej, medycynie publicznej i niepublicznej, bezpieczeństwie w szpitalu, czy osobach starszych w systemie opieki zdrowotnej i społecznej przyniosła oczekiwany efekt? Mówiąc w uproszczeniu – czas dyskusji już minął. Teraz nadszedł czas na działania i analizę rezultatów.

Jeśli dodać do tego rozczarowanie jakością i skutecznością instytucjonalnego dialogu społecznego uzyskujemy pełen obraz sytuacji. Czy naprawdę chodzi o to, aby dyskusja zastępowała trudne decyzje, szczególnie ryzykowne w roku wyborczym? A może nam, interesariuszom systemu ochrony zdrowia, tylko się zdaje, że potrzeba jednoznacznej wizji i zdecydowanych reform, kiedy rząd wie lepiej. Może faktycznie wystarczą punktowe działania naprawcze na miarę naszego potencjału i budżetu? 

Jeśli przyjrzymy się karcie wyników społecznych dla naszego kraju (Social Scoreboard for Poland) opublikowanej w raporcie Komisji Europejskiej „2019 European Semester: Country Report – Poland” to zauważymy, że poziom zgłaszanych przez obywateli niezaspokojonych potrzeb w zakresie opieki zdrowotnej jest lepszy niż średnia dla Unii Europejskiej. Czyli Polacy generalnie akceptują obecny stan! Nie narzekają bardziej niż inni na publiczną ochronę zdrowia, gdyż wiedzą, że i tak za wiele rzeczy będą musieli zapłacić prywatnie. Inne narody mają większe niż nasz oczekiwania wobec swoich systemów publicznej służby zdrowia. My pogodziliśmy się z tym co mamy. Więc po co ryzykować reformy?

Oczywiście przemawia przeze mnie ironia, ale nie obojętność. Uważam, że to jest czas decyzji. Wspomniane hasło rządu Wielkiej Brytanii było zaplanowane na najtrudniejsze czasy, które szczęśliwie nie nadeszły. Oby nie spotkały nas samych, zasłuchanych w dyskusji, tracących kontakt rzeczywistością. Wtedy faktycznie pozostanie nam już tylko „Keep Calm and Carry On”.

Robert Mołdach, IZiD

Artykuł ukazał się w nr 2019/08 IZiD Market Brief

 

This is an open access publication, available online and distributed under the terms of a Creative Commons Attribution –Non Commercial –No Derivatives 4.0 International license (CC BY-NC-ND 4.0), a copy of which is available at http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/

Attribution — You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.

NonCommercial — You may not use the material for commercial purposes

NoDerivatives — If you remix, transform, or build upon the material, you may not distribute the modified material.

 

« Powrót

 

Institute of Health and Democracy

Copyright © Instytut Zdrowia i Demokracji 2014-2020

Proszę czekać...