Potrzebujemy armat, nie spotkań

2019-08-02

fot.: Wasilij Wierieszczagin, Napoleon pod Borodino (Wikimedia Commons)

Gospodarskie wizyty premiera Morawieckiego u swoich ministrów nie są częstym wydarzeniem. Jeszcze rzadziej przywileju tego zaznaje pojedynczy minister. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premier odwiedził ministra zdrowia. Panowie mieli o czym rozmawiać.

Choć oficjalnym powodem wizyty było powołanie senatora Waldemara Kraski – Pełnomocnika Rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego – na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, faktyczne powody tego spotkania wydają się odmienne. Na twitterze informacja o nominacji pojawiła się o godz. 11:06. Godzinę później na stronie internetowej ministerstwa można było zapoznać się z oficjalnym komunikatem. I to właściwie mogło zakończyć temat. Jednak o 12:20 na profilu ministerstwa na twitterze zawisło zdjęcie, które gdyby nie rocznica Powstania, zasługiwałoby na miano zdjęcia dnia.

Fotografia ma cechy spontaniczności. Sądząc po jakości materiału jest wykonana przypadkowym sprzętem. Nie znajdziemy jej ani na stronach ministerstwa, ani profilu KPRM na portalu Flickr, gdzie są zamieszczane oficjalne zdjęcia ze spotkań premiera rządu. Na opublikowanym zdjęciu premier Morawiecki i minister Szumowski stoją przed wejściem do gmachu Ministerstwa Zdrowia. Lakoniczny podpis mówi: „Premier @MorawieckiM spotkał się dziś z ministrem zdrowia prof. @SzumowskiLukasz”. Nic o powołaniu, nic o czym panowie rozmawiali. I prawidłowo. Bo kluczowym komunikatem jest to, że się spotkali.

To nie jest dobry czas dla ministra Szumowskiego. Rezygnacja prezesa Jacyny, ministra Króla, zadłużenie szpitali, słuszne ale bez zapewnienia stosownej rezerwy w budżecie NFZ podwyżki w sektorze, problemy psychiatrii, ratownictwa medycznego, chorób rzadkich, wlokący się refundacyjny tryb rozwojowy, dostępność leków w aptekach… Długa lista, a wiele spraw można jeszcze do niej dopisać. Wszystko to tuż przed wyborami w resorcie kierowanym przez płocką jedynkę na listach Prawa i Sprawiedliwości. To bez dwóch zdań wymagało rozmowy.

Owszem, mamy niekwestionowany postęp w cyfryzacji, imponującą skalą ustawę o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia, w tym szczególnie istotne dla pacjentów poszerzenie kompetencji lekarzy AOS i szpitali do wystawiania recept 75+, spektakularne ograniczenie kolejki w chirurgii zaćmy, towarzyszący temu sukces w konwersji pobytów trzydniowych na jednodniowe, monitoring jakości klinicznej w okulistyce na skalę jakiej jeszcze w Polsce nie obserwowaliśmy, zwiększoną dostępność diagnostyki obrazowej, rozwój rozwiązań pilotowych. Czy to jednak wystarcza, by zrównoważyć negatywny odbiór w pozostałych obszarach? 

Mam nadzieję, że minister Szumowski dobrze wykorzystał czas spędzony z premierem Morawieckim. Pragnę wierzyć, że odwrócił narrację, z którą premier do niego przybył. Gdy strony po spotkaniu milczą, gdy nie wiadomo o co chodzi, można być pewnym jednego – chodzi o pieniądze. 

Tydzień przed swoją rezygnacją wyzwania finansowe funduszu i systemu opisywał w gmachu Sejmu prezes Jacyna. Nawet jeśli przyjąć, że w ferworze wypowiedzi we fragmencie dotyczącym lekarzy POZ posunął się w ocenach za daleko, to mam szacunek do jego słów, gdyż szeroki kontekst finansów ochrony zdrowia, jaki opisał, był prawdziwy. Dziś tych słów zabrakło. Zobaczyliśmy tylko fotografię.

Powiem więc za pana profesora Szumowskiego. – Panie Premierze, jestem zaszczycony Pana wizytą. Oczekuję jednak od Pana wsparcia. Zadanie, jakie mi Pan powierzył, progresywnej naprawy systemu przy nadrzędnym utrzymaniu spokoju społecznego w wymagającym okresie przedwyborczym, będzie trudne do wykonania, jeśli resort nie otrzyma dodatkowych środków na rozwiązanie najbardziej newralgicznych problemów. Potrzebujemy Panie Premierze armat, a nie spotkań.

 

Robert Mołdach, IZiD, 1 sierpnia 2019 r.

Artykuł ukazał się w nr 2019/32 IZiD Market Brief

Szerszy kontekst poznasz w ramach sesji MarketZoom. Aby umówić termin wybierz ten link.

 

This is an open access publication, available online and distributed under the terms of a Creative Commons Attribution –Non Commercial –No Derivatives 4.0 International license (CC BY-NC-ND 4.0), a copy of which is available at http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/

Attribution — You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.

NonCommercial — You may not use the material for commercial purposes.

NoDerivatives — If you remix, transform, or build upon the material, you may not distribute the modified material.

 

 

 

« Powrót

 

Institute of Health and Democracy

Copyright © Instytut Zdrowia i Demokracji 2014-2020

Proszę czekać...