Zdrowie, głupcze! - napomina Jakub Gołąb

2020-04-28

Covid-19 odmieniany jest od wielu tygodni przez wszystkie przypadki. Wirus, zagrożenie, epidemia, pandemia, lockdown, maseczki, tarcza, odmrażanie gospodarki, poluzowywanie obostrzeń, etapy. Uff. A choćby taki Bill Gates ostrzegał. Także podczas słynnego wystąpienia na TED-dzie w 2015: „Kolejna epidemia? Nie jesteśmy gotowi”. Zresztą nie tylko on.

Minęło kilka lat. Czy byliśmy gotowi? Cóż… Zastanawiamy się teraz czy można było inaczej, a może lepiej? Musimy wyciągnąć wnioski, na skalę globalną, poprzez nowe rekomendacje WHO i udoskonalony system monitoringu zagrożeń. Bezwzględnie. COVID minie: albo wygaśnie sam, albo poczekamy na szczepionkę. Zniknie na dobre lub zostanie na dłużej, w zmutowanej formie powracając co roku, niczym sezonowa grypa. Nie wiemy na pewno.

Powinniśmy jednak wiedzieć, co musimy zrobić tu i teraz? W Polsce, w końcówce kwietnia 2020.

Niedawno odbyło się posiedzenie Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta. W dużym skrócie, a potwierdzają to również statystyki zgłoszeń pacjentów do Rzecznika, przeważającym problemem pacjentów pozostaje dostęp do świadczeń zdrowotnych w ramach organizacji ochrony zdrowia, zmienionej ze względu na stan epidemii. I to nie koniec, to nawet nie początek końca. To dopiero koniec początku, jak powiedział nieoceniony Wiston Churchill.

Od kilkunastu lat pojawia się koncepcja „zdrowia we wszystkich politykach”. Czas przestać o tym pisać, a zacząć wdrażać. Na poważnie. A parafrazując słynny wyborczy plakat Billa Clintona z 1992 r., przypomnieć: „Zdrowie, głupcze!”

Jakub Gołąb
Dyrektor Departamentu Dialogu  Spolecznego i Komunikacji, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

Warszawa, 28 kwietnia 2020 r.

 

Sposób korzystania z zawartości artykułu, w szczególności kopiowanie, rozpowszechnianie, powielanie, cytowanie, w celu niekomercyjnym, jest dozwolone na zasadzie licencji „Creative Common 4.0 Międzynarodowe” (CC BY-NC-ND 4.0) dostępnej pod adresem strony internetowej https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.pl na następujących zasadach:
a) Uznanie autorstwa – Utwór należy odpowiednio oznaczyć, podać link do licencji i wskazać jeśli zostały dokonane w nim zmiany. Można to zrobić w dowolny, rozsądny sposób, o ile nie sugeruje to udzielania przez licencjodawcę poparcia dla licencjobiorcy lub sposobu, w jaki wykorzystujesz ten utwór;
b) Użycie niekomercyjne – Nie wolno wykorzystywać utworu do celów komercyjnych;
c) Bez utworów zależnych – Remiksując, przetwarzając lub tworząc na podstawie utworu, nie wolno rozpowszechniać zmodyfikowanych treści;
d) Brak dodatkowych ograniczeń – Nie wolno korzystać ze środków prawnych lub technologicznych, które ograniczają innych w korzystaniu z utworu na warunkach określonych w niniejszej licencji.
Każdy inny sposób korzystania z zawartości artykułu, w szczególności kopiowanie, rozpowszechnianie, nieuprawnione cytowanie, w jakikolwiek sposób, w jakiejkolwiek formie, w tym w celu komercyjnym – jest zabroniony.

 

« Powrót

 

Institute of Health and Democracy

Copyright © Instytut Zdrowia i Demokracji 2014-2020

Proszę czekać...