Marek Rękas

Ekspert

prof. Marek Rękas


  • Kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego
  • Zastępca Dyrektora WIM ds. Naukowych
  • Konsultant Krajowy w dziedzinie okulistyki


PROŚBA O WYWIAD

Tematy naszych publikacji:

Filtruj



Marek Rękas
Marek Rękas

Są złe i bardzo dobre przykłady – prof. Marek Rękas o okulistyce w dobie pandemii

prof. Marek Rękas | 16.12.2020

Prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, omawia sytuację w okulistyce w dobie pandemii i zwraca uwagę, że w leczeniu AMD i zaćmy zaczynamy mieć podstawy do płacenia za jakość. Decyzje należą jednak do Narodowego...


1 materiał

Specjalista chorób oczu, absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2004 r. W 2008 r. odbył staż w Jules Gonin Eye Hospital na Uniwersytecie w Lozannie, pod kierownictwem prof. Andre Mermouda – jednego z najbardziej znanych i cenionych specjalistów w zakresie chirurgii jaskry na świecie, a w szczególności zabiegów niepenetrujących. Zainteresowanie zawodowe związane z chirurgią jaskry zaowocowało rozprawą habilitacyjną na ten temat i uzyskaniem w 2009 r. stopnia doktora habilitowanego. W 2014 r. uzyskał tytuł profesora.

W latach 2013–2016 r. pełnił funkcję Konsultanta wojskowej służby zdrowia ds. okulistyki. W 2016 r. został powołany przez Ministra Zdrowia na stanowisko Konsultanta krajowego ds. okulistyki.

Główne zainteresowania zawodowe: chirurgia jaskry, chirurgia zaćmy, chirurgia rekonstrukcyjna przedniego odcinka oka, chirurgia rogówki. Jest pionierem technik niepenetrujących z zakresu leczenia jaskry w Polsce, natomiast z zakresu chirurgii małoinwazyjnej jaskry – na świecie. Jest również pierwszym chirurgiem w Polsce, który przeprowadził kanaloplastykę, operację która ma na celu ułatwienie odpływu cieczy wodnistej drogą konwencjonalną. Rozpropagował tę technikę chirurgicznego leczenia jaskry w Polsce. Dzięki temuzyskał tytuł eksperta i lidera w zakresie chirurgii jaskry w ramach technik niepenetrujących.

Na uwagę zasługuje także praca naukowa i kliniczna nad udoskonalaniem techniki usuwania zaćmy metodą fakoemulsyfikacji wraz ze wszczepem soczewek wewnątrzgałkowych. Spopularyzował stosowanie wewnątrzgałkowych soczewek multifokalnych, wykazując na licznych przykładach, że zastosowanie sztucznych implantów soczewkowych o skomplikowanej budowie optyki daje lepszą jakość widzenia aniżeli w przypadku soczewek standardowych.

Jest także propagatorem trwałej korekcji wzroku za pomocą doszczepienia soczewki fakijnej. Doświadczenie w tym zakresie potwierdza prestiżowe wyróżnienie otrzymane w 2016 r. za wszczepienie największej liczby soczewek fakijnych w Polsce w latach 2015–2016.

W Klinice Okulistyki WIM był inicjatorem powstania banku tkanek oka oraz wprowadził przeszczepy rogówki do codziennej praktyki.

Ostatnia aktualizacja: 17 marca 2021, 11:26
Otrzymuj informacje od IZiD

Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

ikona ikona ikona