William Zhang (Unspash)

Idea planu opiera się na strategii redukcji szkód, a celem jest przeciwdziałanie takim zagrożeniom jak uzależnienie od alkoholu, papierosów, substancji psychoaktywnych, hazardu i świata cyfrowego.

Polska bez papierosów, Profilaktyka, Wiadomości, Zdrowie publiczne

Czeski rząd przyjął wieloletni plan walki z uzależnieniami

Joanna Piszcz | 23.05.2023

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Rząd Czech przyjął w kwietniu 2023 r. Plan Walki z Uzależnieniami na lata 2023-2025. Idea planu opiera się na strategii redukcji szkód, a celem jest przeciwdziałanie takim zagrożeniom jak uzależnienie od alkoholu, papierosów, substancji psychoaktywnych, hazardu i świata cyfrowego. Plan zakłada m.in. zwiększenie środków finansowych na działania prewencyjno-lecznicze oraz kategoryzację substancji uzależniających w zależności od stopnia ich szkodliwości. „Różne substancje uzależniające lub hazard mają różne stopnie szkodliwości i właściwe jest zróżnicowanie stopnia regulacji zgodnie z dowodami, którymi już dysponujemy” – wyjaśnia krajowy koordynator ds. polityki narkotykowej Jindřich Vobořil. Ambicją czeskiego rządu jest wprowadzenie rygorystycznie regulowanego rynku wybranych substancji uzależniających o udowodnionym niższym ryzyku dla zdrowia publicznego, a także rewizję podatków od produktów uzależniających i skuteczne ich egzekwowanie, co mogłoby przynieść rocznie od 11 do 15 miliardów koron przychodów do budżetu państwa. „Profilaktyka i leczenie to wciąż niedoceniane narzędzie, choć wiemy, że w dłuższej perspektywie pozwoli to zaoszczędzić najwięcej środków” – dodaje Jindřich Vobořil. Celem czeskiego rządu jest ograniczenie dostępności substancji uzależniających dla osób poniżej 18 roku życia oraz ograniczenie niekontrolowanego handlu używkami zarówno na legalnym rynku, jak i w szarej strefie. W swojej najnowszej strategii rząd Czech stawia nacisk na prewencję i leczenie oparte na dowodach naukowych i oraz uregulowanie rynku. Więcej TUTAJ


O Autorze

arch. wł.

Joanna Piszcz


 • Redaktor Naczelna MarketBrief

 • Tematy naszych publikacji:


   


  Głos ekspertów

  Słowa kluczowe

  Otrzymuj informacje od IZiD

  Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

  ikona ikona ikona