dom (Unspash)

Ponad 31% młodzieży używa codziennie produktów nikotynowych. Najpopularniejszą używką są e-papierosy – korzysta z nich 78,1% uczniów stosujących nikotynę. Papierosy tradycyjne pali ok. 24%, a podgrzewacze tytoniu wybiera ok. 7% nastolatków.

PDF, Polska bez papierosów, Raporty, Zdrowie publiczne

E-papierosy najpopularniejszą używką w szkołach

Joanna Piszcz | 03.07.2024

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Ponad 31% młodzieży używa codziennie produktów nikotynowych. Najpopularniejszą używką są e-papierosy – korzysta z nich 78,1% uczniów stosujących nikotynę. Papierosy tradycyjne pali ok. 24%, a podgrzewacze tytoniu wybiera ok. 7% nastolatków – wynika z ankietowego badania młodzieży zrealizowanego przez firmę badawczo-analityczną IQS Think Forward na zlecenie Instytutu Zdrowia i Demokracji, przy opracowaniu merytorycznym Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny „MEDYCYNA XXI”.

Badanie przeprowadzono na grupie 1 tys. uczniów szkół średnich z całej Polski w przedziale wiekowym 16-17 lat. Wyniki są niepokojące. 3 na 4 uczniów polskich szkół (75%) deklaruje, że pierwszy raz spróbowało produktu zawierającego nikotynę przed 15. rokiem życia. Ponad połowa uczniów w Polsce ma za sobą inicjację nikotynową, a e-papierosy to dla 6 na 10 (58%) z nich pierwszy w życiu wyrób z nikotyną. E-papierosy są obecnie najpopularniejszą używką wśród młodzieży – korzysta z nich aż 78,1% uczniów stosujących produkty zawierające nikotynę. To ponad 3-krotnie więcej niż uczniów palących papierosy i ponad 10-krotnie więcej, niż uczniów używających podgrzewaczy tytoniu. Zdecydowana większość (87%) wapuje te o smakach owoców lub słodyczy. Po e-papierosach, drugim inicjującym produktem są zwykłe papierosy (41%). Marginalny charakter w inicjacji nikotynowej mają podgrzewacze tytoniu (0,89%) oraz inne produkty (0,36%).

„Smaki, jak i przyjemne zapachy, wydają się wzmacniać biologiczny mechanizm stojący u podstaw uzależnienia od nikotyny. Kojarzą się z przyjemnymi sytuacjami. I ośrodek nagrody i mózg to lubi. Po prostu przez lata nie przywiązywaliśmy wagi do profilaktyki zdrowotnej u dzieci i młodzieży w tym zakresie. Jeśli nadal będziemy prokrastynować, to nie dziwmy się później, że mamy jeden najwyższych odsetków dzieci i nastolatków wapujących w skali świata” – komentuje psychiatra, dr Piotr Wierzbiński.

Dane wskazują również, że wśród uczniów używających produktów nikotynowych papierosy tradycyjne pali ok. 24%, a podgrzewaczy tytoniu używa ok. 7% nastolatków. Co trzeci nastolatek (31,1%) przyznaje się do codziennego używania wyrobów z nikotyną.

Wśród powodów pierwszego sięgnięcia po używkę młodzież najczęściej wymienia ciekawość smaku (66,7% wskazań), chęć spróbowania czegoś nowego (50,2%) oraz modę panującą wśród ich rówieśników (12%).

Pełny raport dostępny jest TUTAJ


O Autorze

arch. wł.

Joanna Piszcz


 • Redaktor Naczelna MarketBrief

 • Tematy naszych publikacji:


   


  Głos ekspertów

  Słowa kluczowe

  Otrzymuj informacje od IZiD

  Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

  ikona ikona ikona