IZiD

Odpowiadamy, jak sprawić by była. Zrozumienie dojrzałości polityk publicznych to klucz do pojmowania szans ich realizacji i wpływu, jakie będą miały na Twoje działania. Warto zapytać, jak odnoszą się one do Twojej strategii rozwoju? Czy uwzględniają one nadchodzące zmiany? Czy identyfikują kluczowe obszary ryzyka? Czy wskazują najlepszą drogę rozwoju? Potrafimy oceniać dojrzałość polityk publicznych i na tej podstawie formułować bardziej skuteczne strategie rozwoju.

 REKOMENDOWANE, Analizy, Ład organizacyjny, Ocena skutków regulacji, Reformy, Zdrowie publiczne

Czy Twoja strategia rozwoju jest zgodna z polityką publiczną?


UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Zrozumienie dojrzałości polityk publicznych, to zrozumienie szans na ich realizację, co jest nie do przecenienia. Badając poziom dojrzałości polityki publicznej, można zrozumieć, jak zawarte w nich priorytety i rozwiązania wpłyną na życie ludzi oraz na rozwój podmiotów działających w określonym sektorze gospodarki. Jakość i skuteczność tych polityk ma bezpośredni wpływ na przyszłość ludzi oraz na zdolność firm i organizacji do innowacji i adaptacji w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Dojrzałość polityk publicznych powinna być uwzględniana w kształtowaniu strategii rozwoju.

Na tytułowej fotografii z prezentacji przedstawiono fragment wyników badania wykonanego przez Instytut Zdrowia i Demokracji dla Clean Air Fund, które koncentruje się na kwestiach polityki czystego powietrza w Polsce. Wykorzystując między innymi narzędzia analizy zdolności państwa opracowane w Center for International Development na Uniwersytecie Harvarda, analizujemy, które partie polityczne w Polsce, w jakich obszarach i w jakim stopniu różnią się w podejściu do wyzwań związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Porównujemy to z zagadnieniami, w których są zgodne i które pozytywnie mówią o dojrzałości polityki publicznej czystego powietrza. Nakładając te dane na arenę interesariuszy, dokonując analizy luk i syntezy rozwiązań na mapie ich skuteczności i wykonalności, formułujemy rekomendacje inicjatyw strategicznych wspierających daną politykę rozwoju. To działanie przynosi naszym partnerom wymierne rezultaty w postaci ograniczenia obszaru i skali ryzyka, sformułowania scenariuszy działań i wyboru optymalnej ścieżki rozwoju.

W kontekście czystego powietrza, konsekwencje niewłaściwie skonstruowanych lub nieskutecznych polityk mogą być dalekosiężne, wpływając na zdrowie społeczności, jakość życia oraz rozwój gospodarczy regionów. Badanie dojrzałości tych polityk pozwala nie tylko na identyfikację potencjalnych luk i różnic, ale także na budowanie strategii, które wspierają zarówno cele społeczne, jak i gospodarcze. To przesłanie jest nie tylko ważne dla sektora ochrony zdrowia oraz sektora ochrony środowiska, ale dla każdej branży, w której polityki publiczne odgrywają kluczową rolę.

Zapraszamy do kontaktu, jeśli jesteś zainteresowany(a) strategią rozwoju swojej organizacji w kontekście polityk publicznych.


O Autorze

Robert Mołdach

dr Robert Mołdach


 • Partner, Prezes IZiD,
 • Członek Zespołu Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta
 • Członek Rady Programowej Think Tanku SGH dla Zdrowia


 • Nr telefonu:

  601 219 608

  Email:

  robert.moldach@izid.pl

  Więcej tego autora


   

  O Autorze

  Grzegorz Ziemniak

  Głos ekspertów

  Słowa kluczowe

  Otrzymuj informacje od IZiD

  Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

  ikona ikona ikona