SGH

Dialog społeczny powinien zaczynać się rozmowy o problemach, a nie o rozwiązaniach. W przeciwnym wypadku kończy się na pomysłach rządu poddawanych na siłę konsultacjom społecznym, o których z góry wiadomo, że problemów nie rozwiązują.

Dialog społeczny, Ład organizacyjny, Opinie, Publikacje, Zdrowie publiczne

Dialog społeczny powinien zaczynać się rozmowy o problemach

dr Robert Mołdach | 29.11.2023

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Dialog społeczny powinien zaczynać się rozmowy o problemach, a nie o rozwiązaniach. W przeciwnym wypadku kończy się na pomysłach rządu poddawanych na siłę konsultacjom społecznym, o których z góry wiadomo, że problemów nie rozwiązują.

Złożonych problemów społeczno-ekonomicznych nie rozwiązuje się we współczesnym świecie metodą – „pokażcie mi właściwego lidera a on przyniesie doskonałe rozwiązanie!” Dobra praktyka jest dokładnie odwrotna – zacznijmy od problemu, zidentyfikujmy jego źródła, dobierzmy do nich możliwe rozwiązania, wybierzmy optymalne, wokół którego możliwy jest konsensus środowisk, na jakich życie to rozwiązanie wpływa, a następnie wdrażajmy krok po kroku pokazując rezultaty i zyskując w ten sposób legitymizację społeczeństwa do dalej idących zmian. Nazywamy to PDIA – Problem Driven Iterative Adaptation, za którym stoi zespół zespół Harvard Kennedy School na czele z Matt Andrews i Salimah Samji. To jest dziś fundament zarządzania publicznego. W Instytucie Zdrowia i Demokracji jesteśmy wierni temu podejściu. Lider musi przede wszystkim umieć prowadzić dialog, a nie kreować się na wszechwiedzącego.

Zapraszam do lektury wywiadu, którego udzieliłem red. Ewie Basińskiej, zamieszczonego na łamach portalu Polityka Zdrowotna, w którym rozmawiamy o wadze dialogu społecznego, jego istocie, jak powinien być prowadzony i jak rząd powinien wykorzystywać potencjał interesariuszy, a czego robić nie powinien.


O Autorze

Robert Mołdach

dr Robert Mołdach


 • Partner IZiD
 • Mentor to Luminaries and Leaders, Leading Change Network
 • Członek Zespołu Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta
 • Członek Rady Programowej Think Tanku SGH dla Zdrowia


 • Nr telefonu:

  601 219 608

  Email:

  robert.moldach@izid.pl

  Więcej tego autora


   


  Głos ekspertów

  Słowa kluczowe

  Otrzymuj informacje od IZiD

  Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

  ikona ikona ikona