Jacek Krajewski

Powstaje chaos, który wymaga wkroczenia resortu i wskazania, kto operacyjnie odpowiada za poszczególne etapy opieki nad pacjentem. Sama prezentacja strategii i wydane rozporządzenia nie wystarczą.

 REKOMENDOWANE, Analizy, COVID-19, Ład organizacyjny, Opinie, Wypowiedzi, Zdrowie publiczne

Jacek Krajewski o walce z pandemią: powstaje chaos

dr Jacek Krajewski | 16.09.2020

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie” dr Jacek Krajewski wypowiedział się dla MarketBrief o walce z pandemią, zaprezentowanej strategii i wydanych rozporządzeniach. Pełny tekst wypowiedzi prezentujemy poniżej.

 

Jacek Krajewski: Minister Zdrowia przedstawił jesienną strategię przeciwdziałania pandemii COVID-19. Nasz kraj w odróżnieniu od południa Europy w mniejszym stopniu odczuwa zdrowotne skutki tej zarazy. Niektórzy eksperci w zakresie chorób zakaźnych poznając w większym stopniu koronawirusa Sars-CoV-2 sugerują jego mniejszą zakaźność niż się początkowo wydawało, a nawet wskazują na model szwedzki jako ten, który także w Polsce mógłby mieć zastosowanie. To wszystko znajduje swoje przełożenia na decyzje Ministerstwa.

Zespól resortowy powołany w lipcu tego roku, w celu przygotowania odpowiednich działań, koniecznych do podjęcia wobec spodziewanej drugiej fali pandemii oraz jesienno-zimowego wzrostu zachorowań na infekcje dróg oddechowych przygotował dokument przedstawiony przez nowego szefa resortu na konferencji 8 września. O ile ta strategia w ogólnych zarysach wydaje się przemyślana i wykonalna to w szczegółach można mieć do niej zastrzeżenia. Przede wszystkim schematy tam zastosowane dobrze wyglądają na papierze. Dużo trudniej w działaniu operacyjnym zmienić utarte do tej pory ścieżki postępowania. Brakuje także narządzi do wykonania zdawałoby się oczywistych zadań tam określonych. Nie bez znaczenia pozostaje także oburzenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej obligowanych aktem ministerialnym do badania fizykalnego pacjentów przed skierowaniem na test diagnostyczny w kierunku COVID-19, tak jakby do tej pory nie potrafili ocenić, kiedy pacjenta należy zbadać. Wielu uczciwie pracujących lekarzy poczuło się tym faktem urażonych.

Nowe przepisy, które weszły w życie zaraz po ogłoszeniu strategii wprowadziły ogromne zamieszanie w systemie. Nagle okazało się, że instytucje do tej poru odpowiedzialne za pacjentów podejrzanych lub chorujących na COVID-19 z dnia na dzień przestały się nimi zajmować pomimo tego, że przepisy mówią inaczej. Narzędzia dostarczone lekarzom w celu zlecania testów diagnostycznych są niedoskonałe i wymagają poprawienia. Różna jest także interpretacja przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Powstaje chaos, który wymaga wkroczenia resortu i wskazania, kto operacyjnie odpowiada za poszczególne etapy opieki nad pacjentem. Sama prezentacja strategii i wydane rozporządzenia nie wystarczą.


O Autorze

dr Jacek Krajewski


  • Prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie”
  • kierownik Praktyki Lekarza Rodzinnego w Udaninie na Dolnym Śląsku



  •  


    Słowa kluczowe Kardiologia Okulistyka

    Otrzymuj informacje od IZiD

    Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

    ikona ikona ikona