P. Tracz/KPRM

To smutny dzień…, czyli historia o tym jak Sejm odrzucił ustawę o jakości i co na to minister zdrowia.

Analizy, Jakość i bezpieczeństwo, Opinie, Zdrowie publiczne

„Niestety, polityka i korporacjonizm zatriumfowały”

Joanna Piszcz | 19.04.2023

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wróci do Sejmu na najbliższym posiedzeniu – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas debaty „Prawa pacjenta w systemie ochrony zdrowia”, zorganizowanej 19 kwietnia w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym w Poznaniu. „Niestety, polityka i korporacjonizm zatriumfowały. Pod hasłem obrony praw korporacyjnych prawa pacjenta zostały odrzucone. Występuje pewne niezrozumiałe bronienie się środowiska przed tym, aby pacjent miał prawo wiedzieć, miał prawo być partnerem w procesie leczenia – i to takim, który nie tylko przyjmuje z pokorą pewne decyzje, nie znając swoich praw, ale który wymaga od lekarzy jakości – jeśli nie indywidualnie, to z pomocą Biura Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Fundusz Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Możliwość wymagania od lekarza – temu mają służyć przepisy ustawy o jakości” – powiedział minister zdrowia. „Zdarza się, że pacjent jest traktowany z góry przez lekarza, który nie ma cierpliwości do tłumaczenia, na czym polega jego schorzenie, jest za to irytacja. A przecież pomoc chorym to nie jest sytuacja, w której ktoś tu komuś robi łaskę. Pacjent w systemie publicznym opłaca swoje usługi i wymaga odpowiedniego traktowania.  To jest czas na prawa pacjenta. Zapewniam, że w kwestii procedowania ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta nie ma odwrotu. Ten dokument wróci do Sejmu na najbliższym posiedzeniu. Jeśli wywalą nas drzwiami, to wrócimy oknem” – dodał Adam Niedzielski. Więcej TUTAJ

W piątek 14 kwietnia Sejm jednym głosem odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Przeciw uchwale Senatu, który wnosił o odrzucenie ustawy,  głosowało 224 posłów – tymczasem bezwzględna większość konieczna do odrzucenia uchwały wynosiła 225 głosów. W głosowaniu nie wzięło udziału sześciu posłów Prawa i Sprawiedliwości, a dwie posłanki PiS wstrzymały się od głosu:  była wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz lekarka Anna Dąbrowska-Banaszek. 

Tego samego dnia minister zdrowia Adam Niedzielski tak skomentował na Twitterze wydarzenia w Sejmie: „To smutny dzień kiedy interes pacjenta przegrywa z interesem korporacji. Jednak biorę na siebie tą przegraną. Ja zainicjowałem projekt ustawy o jakości i ja biorę odpowiedzialność za to żeby ostatecznie pacjent zyskał należną mu jakość. Uczynię więc wszystko żeby ustawa wróciła” – skomentował na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Wpis ministra Niedzielskiego wywołał falę komentarzy.

„Smutny to dzień, kiedy Minister Zdrowia wykazuje się po raz kolejny pychą i butą, nie rozumiejąc, że zaproponowana przez niego ustawa nie ma nic wspólnego z długofalowym bezpieczeństwem pacjenta, a także oświadczając, że nie uczy się na błędach, gdyż „ustawa wróci”…” – tak skomentował wpis ministra zdrowia dr n. med. i n. o zdrowiu, endokrynolog Szymon Suwała. 

„Pan minister w koncyliacyjnym i konsultacyjnym nastroju do rozmów o ustawie. Wyłączył komentarze do swojego tweet’a” – dodał Michał Grabiec, radca prawny. 

„Ustawa o (byle)jakości została odrzucona w sejmie! Dla mnie jest to zwieńczenie miesięcy mojej ciężkiej pracy gdzie śledziłem ustawę, rekomendacje międzynarodowe, edukowałem ludzi, pisałem listy i apele, jeździłem na spotkania i konferencje. Zwyczajnie się cieszę” – napisał z kolei Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. 

„Nie jest to jednak czas, aby spocząć na laurach. To dopiero początek wprowadzania zmian mających na celu POPRAWĘ funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce, aby nam wszystkim ŻYŁO SIĘ LEPIEJ i, przede wszystkim, BEDPIECZNIEJ. Nowe rozwiązania w ochronie zdrowia w Polsce są wciąż ogromnie potrzebne, nie mogą jednak stanowić przykrywki do defraudacji pieniędzy, zdobycia politycznej sławy czy dodatkowych wpływów kosztem zdrowia i życia Polek i Polaków. Przed nami wciąż dużo pracy – wierzymy, że odrzucenie ustawy przez Sejm stanowi pierwszy krok do rozpoczęcia prac nad jej nowym brzmieniem, w oparciu o DIALOG między WŁADZĄ, a SPOŁECZEŃSTWEM” – poinformowło PR OZZL na Twitterze.

„Mam nadzieję, że pacjenci zostaną zaproszeni do tworzenia nowej ustawy. Tak powinno być od początku. Chcemy jakości, chcemy bezpieczeństwa, chcemy wiedzieć, które placówki medyczne spełniają wysokie kryteria jakościowe. Poprawki typu 50 mln zł na „krzewienie kultury fizycznej” w nowej ustawie nie mogą mieć miejsca. Liczę na to, że WSPÓLNA praca przyniesie dobre rozwiązania” – to opinia Doroty Korycińskiej, Prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej oraz Stowarzyszenia Neurofibromatozy Polska.

„Ustawa o jakości odrzucona w Sejmie.  Liczę, że nowy projekt będzie efektem współpracy ze środowiskiem lekarskim i pacjenckim. Wspólnie podejmijmy prace nad ustawą o rzeczywistej jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia” – deklaruje Jacek Krajewski, Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Oświadczenie w sprawie piątkowego głosowani w Sejmie wydał Rzecznik Praw Pacjenta. „Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta był dziś procedowany w Sejmie. Do odrzucenia uchwały Senatu o odrzuceniu ustawy, czyli potrzebnej bezwzględnej większości przy obecności co najmniej połowy liczby posłów, zabrakło w Sejmie jednego głosu. Ważnego głosu w ważnej sprawie. Ustawa o jakości stawiała pacjenta w centrum systemu i jej faktyczne odrzucenie to bardzo zła wiadomość przede wszystkim dla pacjentów” – napisał w oświadczeniu Bartłomiej Chmielowiec. RPP dodaje, że liczył na to, że ustawa ta stanie się elementem prawnego porządku i pierwszym krokiem procesu zmiany myślenia o tym, jak powinny być udzielane świadczenia zdrowotne w Polsce oraz krokiem w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa i pozycji pacjentów w Polsce. „Żałuję, że proces ten niepotrzebnie rozciągnie się w czasie, bo ustawa jest potrzebna tu i teraz. Pacjenci nie będą mogli niestety skorzystać z jej instrumentów. Nie zostanie wzmocnione bezpieczeństwo pacjentów, nie będzie wzmocniona jakość i skuteczność leczenia, a to przecież to właśnie tego oczekują przede wszystkim pacjenci” – czytamy w oświadczeniu. Więcej TUTAJ

Tymczasem Porozumienie Organizacji Lekarskich zaprasza Ministerstwo Zdrowia do wspólnych prac nad nowym kształtem ustawy.  W tym celu Porozumienie Organizacji Lekarskich, zrzeszające Naczelną Izbę Lekarską (NIL), Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie (PZ) oraz Porozumienie Rezydentów OZZL, powołuje Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta. POL poinformował o inicjatywie podczas konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek 17 kwietnia w siedzibie NIL. Porozumienia Zawodów Medycznych zależy, by rozwiązania legislacyjne dotyczące jakości zostały wypracowane przez przedstawicieli zawodów medycznych wspólnie ze środowiskiem pacjentów, naukowców i specjalistów w dziedzinie prawa i przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia. „Łączy nas troska o bezpieczeństwo pacjenta w systemie. Potrzebujemy dialogu i merytorycznych rozmów ponad polityką. Dlatego do Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta zapraszamy przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, organizacji pacjentów, ekspertów oraz wszystkich zawodów medycznych. Być może będzie to nowy projekt ustawy, może zmiany w ustawach, które już obowiązują. Mamy świadomość, że jakości nie wprowadzi się jedną ustawą” – powiedział Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. Więcej TUTAJ

A my mamy radę dla ministra – Panie Ministrze – więcej otwartości i gotowości do współpracy, co z pewnością zaowocuje wypracowaniem nowego projektu ustawy z korzyścią dla pacjentów i lekarzy. 


O Autorze

arch. wł.

Joanna Piszcz


  • Redaktor Naczelna MarketBrief

  • Tematy naszych publikacji:


     


    Słowa kluczowe

    Otrzymuj informacje od IZiD

    Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

    ikona ikona ikona