SChOP

III Ogólnopolski Zjazd Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich odbył się w dniach 19-21 października 2023 r. w Hotelu Warszawianka w Jachrance. Podczas jednej z sesji poświęconej sprawom systemowym organizacji opieki okulistycznej uczestnicy Zjazdu próbowali odpowiedzieć na pytanie czy i jakich zmian wymaga polska okulistyka w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Dostępność świadczeń, Dyskusje, Jakość i bezpieczeństwo, Ład organizacyjny, Okulistyka, Reformy

O wyzwaniach i wskaźnikach jakości w okulistyce podczas III Ogólnopolskiego Zjazdu SChOP

Joanna Piszcz | 25.10.2023

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

W sesji udział wzięli m.in. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski oraz konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki prof. Marek Rękas.

Prof. Marek Rękas zaprezentował m.in. całościową koncepcję i kształt wskaźników jakości w okulistyce, które jego zdaniem powinny objąć:

  • Odsetek odwarstwień siatkówki
  • Średnia ostrość wzroku
  • Zmiana ostrości wzroku
  • Odsetek pacjentów leczonych w trybie jednodniowym
  • Liczba hospitalizacji na pacjenta w skali roku B17+B17G
  • Liczba hospitalizacji na pacjenta w skali roku B16+B16G

Zarówno prof. Marek Rękas, jak i wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zgadzali się co do potrzeby opracowania programu badań dzieci z udziałem optometrystów oraz uzgodnienia standardów współpracy z optometrystami. Dyskusja objęła także szereg innych zagadnień jak np. temat zabiegów przeszczepu rogówki i postulat ustanowienie centralnej listy oczekujących do danego ośrodka. W zakresie jaskry zwrócono uwagę na konieczność monitorowania przebiegu choroby i wyznaczenia daty zabiegu. Zdaniem wiceministra zdrowia i konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki należy przekonać farmaceutów do współpracy z okulistami w zakresie zespołu suchego oka.

Analizując kwestie dostępności świadczeń, prof. Marka Rękas zwrócił uwagę zebranym, że zniesienie kryterium kierowania na operację zaćmy w postaci ostrości wzroku na poziomie 0,6 dioptrii będzie oznaczać koniec realizacji zabiegów przez sektor prywatny. Czy to jest wspólny postulat całego środowiska – pytał.

Natomiast wiceminister zdrowia odniósł się do zapisów znowelizowanej ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych.  Maciej Miłkowski zapowiedział wprowadzenie monitorowania jakości wyrobów medycznych a dokładnie odległych rezultatów klinicznych – początkowo ma powstać rejestr soczewek hydrofilnych i hydrofobowych – oraz nie wykluczył ustanowienia cen urzędowych dla wyrobów medycznych.


O Autorze

arch. wł.

Joanna Piszcz


  • Redaktor Naczelna MarketBrief

  • Tematy naszych publikacji:


     


    Słowa kluczowe

    Otrzymuj informacje od IZiD

    Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

    ikona ikona ikona