MZ

Wiceminister zdrowia Marek Kos startuje w wyborach samorządowych do sejmiku województwa lubelskiego. Jego program dla Lubelszczyzny to „Piątka Kosa”. A co z ogromnym pakietem zadań, jaki ma do realizacji w Ministerstwie Zdrowia?

Analizy, Ład organizacyjny

„Piątka Kosa” dla Lubelszczyzny. A co z Ministerstwem Zdrowia?

Joanna Piszcz | 27.03.2024

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Marek Kos z PSL został powołany na stanowisko wiceministra zdrowia 4 stycznia 2024 r. Wcześniej był dyrektorem szpitali w Kraśniku i Sandomierzu. Po nieco ponad trzech miesiącach sprawowania urzędu Marek Kos kandyduje w wyborach samorządowych do sejmiku województwa lubelskiego i ma własny program wyborczy m.in. dla lubelskich szpitali samorządowych.

Wiceminister zdrowia Marek Kos zaprezentował plan na najbliższą kadencję sejmiku wojewódzkiego w zakresie służby zdrowia – informował w połowie marca „Dziennik Wschodni”.  Marek Kos wraz z Jakubem Stefaniakiem z PSL zapowiedzieli „audyt zdrowia” w województwie lubelskim, by sprawdzić, jak zarządza się tam szpitalami. Wiceminister zaprezentował również  „Piątkę Kosa”:

 1. Utworzenie Centrum Hematologii i Hematoonkologii Dziecięcej w Lublinie.
 2. Powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lublinie.
 3. Zwiększenie finansowania szpitali powiatowych i oddłużenie szpitali.
 4. Inwestycje w infrastrukturę i doposażenie Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
 5. STOP budowie spalarni śmieci w województwie w celu poprawy jakości powietrza.

Prezentacja „Piątki Kosa” odbyła się podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed budynkiem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. S.K. Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie przy al. Kraśnickiej. To jedna z najbardziej zadłużonych lecznic w Polsce – według szacunku szpitala na 2023 r. łączna wysokość kredytów i pożyczek wynosiła blisko 370 mln zł.

O utworzenie w Lublinie Centrum Hematologii i Hematoonkologii Dziecięcej Marek Kos powiedział: „Takie ośrodki oczywiście w Lublinie mamy – klinikę hematologii i klinikę hematoonkologii dziecięcej. Działają one w różnych szpitalach, ale po rozmowach z panem rektorem, z profesorem Wojciechem Załuską ustaliliśmy, że najlepszym rozwiązaniem byłoby powstanie nowego obiektu pomiędzy SPSK 4 a Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym”.

Na tym jednak nie koniec. Jak informuje „Rynek Zdrowia”, obecny wiceminister obiecał pomoc w wyjściu z zadłużenia szpitalowi w Lubartowie. W lutym 2019 r. wynosiło ono ok. 3,5 mln złotych, obecnie jest to ponad 100 mln zł. „Chcemy zapłacić także za ryczałt szpitalny. W tej chwili jest procedowane rozporządzenie ministra zdrowia, które umożliwi Narodowemu Funduszowi Zdrowia zapłatę co najmniej 50 proc. nadwykonań za rok ubiegły. W skali szpitali powiatowych są to różne kwoty, od jednego miliona do nawet 10 mln zł. To taki dodatkowy bonus finansowy, żeby wesprzeć szpitale powiatowe, bo na to zasługują i leczą najwięcej pacjentów w Polsce” – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister Marek Kos (Więcej TUTAJ).

Z formalnego punktu widzenie nie ma zakazu łączenia mandatu radnego i funkcji ministerialnych. Ministerstwo Zdrowia to jednak trudny i złożony resort – dodatkowo, jak informowała minister zdrowia Izabela Leszczyna, z ogromnymi zaległościami po poprzedniej ekipie rządzącej, czego dowodem jest m.in. przesunięcie o rok wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej. Bilans 100 konkretów na 100 dni rządu Donalda Tuska też nie napawa optymizmem – większość nie została zrealizowana. Liczny zakres obowiązków i kompetencji, jakie otrzymał Marek Kos, dodatkowo poddaje w wątpliwość czy możliwe jest połączenie i skuteczne wykonywanie obu funkcji na raz. Zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia w sprawie zakresu czynności Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu oraz Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Zdrowia, wiceminister Marek Kos inicjuje, koordynuje i nadzoruje wykonywanie zadań przez Departament Bezpieczeństwa, Departament Dialogu Społecznego oraz Departament Rozwoju Kadr Medycznych. Ma też nadzorować działalność:

 • Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi
 • Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie
 • Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie
 • Domu Lekarza Seniora im. dr Kazimierza Fritza w Warszawie
 • Domu Pracownika Służby Zdrowia w Warszawie
 • Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie
 • Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
 • uczelni medycznych

Podsekretarz Stanu Marek Kos jest również członkiem Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji, Komitetu Społecznego Rady Ministrów, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Stałego Komitetu Rady Ministrów, jest przewodniczącym Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ministra i nadzoruje działalność Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zakres obowiązków ogromny. Czy zatem obecny wiceminister traktuje resort zdrowia jako chwilową „przygodę” zawodową, co trudno byłoby nawet komentować?  Zastanawia więc czy w związku z kandydowaniem na radnego sejmiku województwa lubelskiego Marek Kos zamierza złożyć rezygnację z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia po uzyskaniu mandatu z powodu trudnego do wyobrażenia łączenia obowiązków. Takie pytanie redakcja IZiD MarketBrief skierowała do Ministerstwa Zdrowia. Zapytaliśmy także czy na czas kampanii wyborczej podsekretarz stanu przewiduje bezpłatny urlop, czy minister Izabela Leszczyna została poinformowana o planach Marka Kosa i jaka jest jej opinia dotyczącą startu podsekretarza stanu w wyborach samorządowych i potencjalnego uzyskania mandatu radnego. Do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na nasze pytania.

Obserwując zaangażowanie minister zdrowia Izabeli Leszczyny w realizację zadań Ministerstwa Zdrowia powstaje nieodparte wrażenie, że brakuje jej wsparcia ze strony większości koalicyjnych członków kierownictwa resortu.


O Autorze

arch. wł.

Joanna Piszcz


 • Redaktor Naczelna MarketBrief

 • Tematy naszych publikacji:


   


  Głos ekspertów

  Słowa kluczowe

  Otrzymuj informacje od IZiD

  Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

  ikona ikona ikona