Matthia Zomer (Pexels)

Dzieje się w ostatnich dniach coś ważnego. Mimo niepewności i skali wyzwań, lekarze POZ przygotowują się do koordynacji opieki – wymieniają doświadczenia podczas wizyt studyjnych w placówkach POZ, debat i konferencji poświęconych opiece koordynowanej.

Ład organizacyjny, POZ, Wydarzenia

POZ wkracza w kolejny etap

Joanna Piszcz | 06.09.2022

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

W ramach opieki koordynowanej od 1 października tego roku poradnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mają przejąć prowadzenie części pacjentów przewlekle chorych, zmagających się z cukrzycą, wybranymi chorobami układu krążenia, układu oddechowego oraz chorobami tarczycy. Lekarze POZ będą mogli zlecać więcej badań niż do tej pory.

Środowiska lekarskie alarmują, że bez dofinansowania POZ opieka koordynowana pogrąży przychodnie w małych miejscowościach i na wsiach. Minister zdrowia chce wprowadzać zmiany jak najszybciej, a później ewentualne korekty.

„Na opiekę koordynowaną czekamy z dużą dozą optymizmu, jednak trudno jest cieszyć się z tak fantastycznych projektów, kiedy małe poradnie przytłacza codzienność – braki kadrowe i problemy z utrzymanie placówek z powodu rosnących kosztów. Obecnie jedynym ratunkiem dla małych poradni, a więc bezpośrednio dla pacjentów jest sprawiedliwa i rzetelna wycena świadczeń opieki koordynowanej, która pozwoli utrzymać placówki, a nawet wejść do systemu kolejnym, aby możliwie zabezpieczyć chorych, zwłaszcza tych spoza dużych miast. Naprawdę obawiamy się widma zamykania poradni. Co wtedy powiemy naszych pacjentom? Co powie rząd, kiedy wyborca z małego miasteczka i wsi zapyta, dlaczego jest gorszy niż jego kuzyn z dużego miasta?” – mówi Marek Sobolewski – lekarz rodzinny pracujący w małej miejscowości na Lubelszczyźnie, cytowany w jednym z komunikatów Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski chce jak najszybciej wprowadzać zmiany w POZ. „Reforma POZ jest podzielona na etapy, przygotowaliśmy ją w różnych konfiguracjach zespołu, który pracował nad koncepcją. Zespół nieco się zmniejszył ze względu na brak skłonności do współpracy Porozumienia Zielonogórskiego. Ocena ekspertów jest jednak zgodna, że wprowadzane zmiany są słuszne: poszerzenie diagnostyki i wprowadzenie modelu opieki koordynowanej. To nie jest łatwe przedsięwzięcie, stąd pewne głosy niezadowolenia. Zdaję sobie z tego sprawę, jednak idealne rozwiązania nie istnieją. Chcemy jak najszybciej wdrażać wypracowane rozwiązania. Jeśli będzie konieczność ich korygowania, będziemy to robić” – powiedział minister zdrowia w wywiadzie dla tygodnika „Wprost”.

Nie czekając na korekty ze strony resortu zdrowia lekarze POZ już przygotowują się do nadchodzących zmian – wymieniają doświadczenia podczas wizyt studyjnych w placówkach POZ, debat i konferencji poświęconych opiece koordynowanej.

W dniach 2-3 września 2022 r. w Tarnowie odbyła się konferencja „POZ  NAJ  KOORDYNACJĘ. Kierunki rozwoju Podstawowej Opieki Zdrowotnej”, zorganizowana przez IFIC Polska, Związek Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości SPOIWO oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej. W trakcie dwóch dni konferencji dyskutowano m.in. o planach na uporządkowanie i skoordynowanie działań skierowanych do pacjentów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. W dyskusji uczestniczyli m.in. Agnieszka Mastalerz-Migas – Konsultant Krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, Michał Dzięgielewski – Dyrektor Departamentu Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia, Tomasz Zieliński – Prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, Artur Prusaczyk – Wiceprezes Związku Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości SPOIWO i Justyna Marynowska Wiceprezes Związku SPOIWO.

„Niezwykle ciekawe seminaria, żywa dyskusja. Dużo dobrych przykładów, rozwiązań” – skomentował na Twitterze Artur Prusaczyk. „A dziś ciąg dalszy #POZnaj_Koordynację – warsztaty dotyczące wdrożenia, dużo pytań i wątpliwości, ale jednocześnie- dużo pozytywnej energii osób chętnych do zmiany i poprawy jakości opieki w POZ. Bardzo merytoryczne dyskusje” – dodała Agnieszka Mastalerz-Migas.

​Wcześniej, 30 sierpnia odbyła się wizyta studyjna Federacji Porozumienia Zielonogórskiego w Centrum Medyczno-Diagnostycznym w Siedlcach. „Koordynacja w POZ zbliża się. @MZ_GOV_PL i @NFZ_GOV_PL jeszcze nie są przygotowani, ale my jako lekarze POZ zrzeszeni w #LZLRP chcemy zrobić tyle ile możliwe, aby być przygotowanymi. Dziś wizyta studyjna w @Centrum_MD u @Paweuk1 i @ArturPrusaczyk. Dziękujemy za wymianę doświadczeń” – poinformował na Twitterze Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

„Reforma podstawowej opieki zdrowotnej wprowadzająca koordynację, współpracę i wymianę informacji między podmiotami POZ i AOS, jest krokiem milowym w procesie stopniowego przywracania właściwej piramidy świadczeń opieki zdrowotnej, budowy wartości systemowej opieki i poprawy dostępności usług dla pacjentów, szczególnie na obszarach depopulacyjnych. Buduje kulturę współpracy pomiędzy różnymi profesjonalistami medycznymi, co pozwala holistycznie prowadzić pacjenta po systemie” – głosi wypowiedź ekspercka Związku Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości SPOIWO przygotowana na Forum Ekonomiczne odbywające się w Karpaczu w dniach 6-8 września 2022 r. Zdaniem Związku, podstawą dobrej organizacji opieki koordynowanej są:

 • uporządkowanie procesów zgodnie z przyjętymi standardami
 • aktywna opieka medyczna
 • przeniesienie inicjatywy diagnostyczno–terapeutycznej z pacjenta na profesjonalistów medycznych
 • jasny podział obowiązków członków współpracującego ze sobą zespołu profesjonalistów medycznych i personelu pomocniczego
 • powołanie koordynatora nadzorującego proces prewencyjno-leczniczy pacjenta
 • wsparcie przyjętych rozwiązań przez system operacyjny przychodni i rozwój tego systemu (więcej TUTAJ)

W komentarzu przygotowanym dla redakcji IZiD Market Brief Artur Prusaczyk podkreśla, że opieka koordynowana jest wielką szansą zbliżenia holistycznej – kompleksowej medycyny rodzinnej – do pacjentów z małych ośrodków na obszarach wiejskich i depopulacyjnych. Jednak, aby z sukcesem zrealizować to wyzwanie, warunkiem koniecznym są dalsze zmiany legislacyjne, wsparcie techniczne, edukacyjne, właściwa wycena za efektywną pracę i dodatki związane z logistyką. „Doświadczenia krajowe i międzynarodowe pokazują, że niezbędna jest budowa zespołów profesjonalistów medycznych i personelu pomocniczego zarówno w ramach zespołu POZ jak i współpracy z AOS. Zmiana podejścia, polegająca na kaskadowaniu możliwych do przekazania obowiązków z lekarzy na pielęgniarki i położne i dalej na koordynatora czy rejestratorki. Równolegle wymaga to edukacji pacjenta i budowy zaufania dla nowych ról i organizacji opieki” – uważa Artur Prusaczyk (więcej TUTAJ).

Kolejna konferencja dotycząca zmian w POZ – „POZ NAJ Przyszłość” odbędzie się 4 października. Szczegółowe informacje będą wkrótce dostępne na stronie internetowej Związku Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości SPOIWO.

Opiece koordynowanej zostanie także poświęcona część sesji XI Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, który odbędzie się w dniach 14-16 października 2022 r. we Wrocławiu (więcej TUTAJ).


O Autorze

arch. wł.

Joanna Piszcz


 • Redaktor Naczelna MarketBrief

 • Tematy naszych publikacji:


   


  Słowa kluczowe Opieka koordynowana

  Otrzymuj informacje od IZiD

  Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

  ikona ikona ikona