Crowd Design

Z okazji międzynarodowego dnia rzucania palenia, który przypada na dzień 16 listopada Instytut Zdrowia i Demokracji postanowił opublikować raport CBOS i IQS Think Forward pt. „Opinia Polaków na temat palenia papierosów i używania podgrzewaczy tytoniu”. Obecnie prezentowany raport zawiera dane źródłowe i tabele wyników badania, które posłużyły jako podstawa do raportu IZiD „Polacy o swoim nałogu nikotynowym. Badanie opinii publicznej” opracowanego pod redakcją Prof. Janusza Sytnik Czetwertyńskiego i zaprezentowanego przez IZiD pod koniec sierpnia br.

PDF, Polska bez papierosów, Raporty, Reformy, Zdrowie publiczne

Raport CBOS/IQS Think Forward na temat opinii Polaków na temat palenia

Grzegorz Ziemniak | 21.11.2023

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Raport CBOS/IQS  (link do raportu TUTAJ) przedstawia analizę odczuć i postaw 2.500 respondentów, którzy wcześniej przez minimum rok palili papierosy, a następnie zastąpili je tzw. podgrzewaczami tytoniu. Kluczowe wnioski z badania:

 • ponad 10-krotnie więcej respondentów odczuwało większy negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie fizyczne w porównaniu do używania podgrzewaczy tytoniu;
 • 8 na 10 respondentów (82%) uznało decyzję o zastąpieniu papierosów używaniem podgrzewacza tytoniu za korzystną dla ich zdrowia;
 • 44% respondentów przyznało, że główną motywacją do przejścia na podgrzewacze tytoniu była dla nich chęć ograniczenia palenia papierosów.

Zespół ekspercki Instytutu Zdrowia i Demokracji już od niemal 3 lat realizuje projekt „Polska bez papierosów”, który uświadamia potrzebę wyeliminowania palenia papierosów z przestrzeni publicznej w Polsce. W okrągłą, 10. rocznicę powołania Instytutu, powstała idea przeprowadzenia szeroko zakrojonego badania opinii publicznej oraz przygotowania raportu eksperckiego „Polacy o swoim nałogu nikotynowym. Badanie opinii publicznej”. To pierwsze na polskim rynku badanie przeprowadzone na tak szeroką skalę, szczegółowo analizujące postawy i odczucia osób, które porównały wpływ palenia papierosów i korzystania z podgrzewaczy tytoniu na ich zdrowie.

„To nasz wkład do debaty o kluczowych dla polskiego zdrowia publicznego kwestiach. To również mocne zaakcentowanie przez nasz Instytut ważnych społecznie tematów, związanych z poprawą efektywności systemu ochrony zdrowia, ograniczania ryzyk zdrowotnych, a także potrzeb artykułowanych przez środowiska pacjentów, lekarzy POZ i specjalistów, którzy na co dzień dostrzegają katastrofalne skutki zdrowotne, finansowe i społeczne epidemii palenia papierosów. Nie ma dziś, dosłownie i w przenośni, bardziej palącego problemu do zaadresowania, skoro po papierosa każdego dnia sięga już niemal co trzeci dorosły Polak” – mówi Grzegorz Ziemniak z Instytutu Zdrowia i Demokracji, koordynator projektu „Polska bez papierosów”.

Raport CBOS/IQS dostępny pod adresem http://izid.pl/pdf/Raport_CBOS_i_IQS.pdf

Cały Raport IZiD  „Polacy o swoim nałogu nikotynowym. Badanie opinii publicznej” dostępy pod adresem http://izid.pl/pdf/IZiD_Badanie_opinii_2023.pdf


O Autorze

Grzegorz Ziemniak

Grzegorz Ziemniak


 • Partner w Instytucie Zdrowia i Demokracji

 • Tematy naszych publikacji:


   


  Głos ekspertów

  Słowa kluczowe

  Otrzymuj informacje od IZiD

  Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

  ikona ikona ikona