Senat RP

Gdy szukasz informacji na pewien temat, a Google wyrzuca Twoje własne teksty, to znaczy, że nie dość o danym zagadnieniu rozmawiamy. Pozwólcie, że przypomnę jeden z takich tekstów sprzed paru miesięcy o kształtowaniu polityk publicznych.

Ład organizacyjny, PDF, Publikacje, Wartość publiczna, Zdrowie publiczne

Skuteczne interwencje państwa?

dr Robert Mołdach | 31.01.2024

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Otóż jest tak, że ogrom osób dostrzega problemy. To oczywiste. Mniej identyfikuje ich źródła. Jeszcze mniej potrafi sformułować odpowiedni kształt interwencji państwa. Jak uzyskać kolektywną akceptację jej celów staje się zadaniem dla nielicznych. A to dopiero początek! Bo jeszcze musimy uzyskać legitymizację polityczną tych działań, wsparcie legislacyjne, organizacyjne, finansowe, a na koniec zapewnić zdolności wykonawcze instytucji i partnerów.

Jesienią minionego roku, zainspirowany rozmową z prof. Monika Raulinajtys-Grzybek, napisałem na łamach Gazety SGH że odpowiedź na pytanie o kształt skutecznych interwencji publicznych wymaga w pierwszej kolejności rozmowy o zdolności państwa do kształtowania i realizacji polityk publicznych. Od tej zdolności zależy wybór celów i środków interwencji mających przynieść oczekiwane rezultaty oraz ich skuteczność.

Dziś, gdy Rada Unii Europejskiej zatwierdza konkluzje o strategii UE w dziedzinie zdrowia na świecie, gdy ECDC aktualizuje program działań na lata 2024-2026, gdy nie ma dnia, byśmy nie rozmawiali o priorytetach dla Komisji Europejskiej po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdy mierzymy się z kolosalnymi wyzwaniami systemowymi w Polsce, kwestia inicjatyw strategicznych naszego rządu, reform i ładu w ochronie zdrowia, priorytetów minister Izabeli Leszczyny, wykracza poza zobowiązania umowy koalicyjnej. Podniesienie nakładów, zniesienie limitów, oddłużenie, wycena, pomoc psychologiczna, psychiatryczna, rola POZ i innych zawodów – to jest raczej wspomniana powyżej lista problemów niż rozwiązań.

Z tego powodu pomyślałem, że warto bym tu zacytował swój krótki tekst dla gazetaSGH, który Google mi przypomniał. Mam nadzieję, że Was zainspiruje. Mi samemu brakuje takiego spojrzenia #BigPicture w debacie o politykach publicznych i to już bez znaczenia czy dotyczą ochrony zdrowia, środowiska naturalnego czy energetyki. Tu można znaleźć pełne wydanie https://gazeta.sgh.waw.pl/sites/gazeta.sgh.waw.pl/files/375.pdf, tu natomiast sam cytowany artykuł w gazetaSGH, który przywołuję.


O Autorze

Robert Mołdach

dr Robert Mołdach


  • Partner, Prezes IZiD,
  • Członek Zespołu Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta
  • Członek Rady Programowej Think Tanku SGH dla Zdrowia


  • Nr telefonu:

    601 219 608

    Email:

    robert.moldach@izid.pl

    Więcej tego autora


     


    Słowa kluczowe

    Otrzymuj informacje od IZiD

    Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

    ikona ikona ikona