IZiD

Od poniedziałku 4 marca br. trwa ogłoszony przez Ministrę Zdrowia Izabelę Leszczynę Tydzień Zdrowia Kobiet. To kolejny punkt programu Ministerstwa Zdrowia skierowanego do kobiet w ramach akcji zdrowaja.pl. Instytut Zdrowia i Demokracji zwraca uwagę na zdrowie kobiet i publikuje kolejny raport.

 

PDF, Polska bez papierosów, Raporty, Wartość publiczna, Zdrowie publiczne

Nowy raport IZiD na dzień kobiet

Redakcja IZiD | 08.03.2024

UDOSTĘPNIJ
mailtwitterFacebooklinkedinmailtwitterFacebooklinkedin

Akcja ma na celu ochronę zdrowia i życia. W czasie Tygodnia Zdrowia Kobiet Pani Ministra zachęca wszystkie kobiety do zadbania o swoje zdrowie i wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych, które mogą znaczącowpłynąć na poprawę jakości życia. Izabela Leszczyna w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych informuje, że każdy kolejny dzień tygodnia jest poświęcony innemu obszarowi i tematowi:

poniedziałek 4 marca – Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV – wirus HPV powoduje nowotwory, w tym raka szyjki macicy. Skutecznym sposobem, aby uniknąć zakażenia – i rozwojowi raka szyjki macicy, jest szczepienie. Akcja zachęca do zadbania o zdrowie i życie kobiet a 12- i 13-latki są szczepione bezpłatnie (zarówno dziewczynki jak i chłopcy!).

wtorek 5 marca – Profilaktyka – cukrzyca, miażdżyca czy nowotwory w pierwszym stadium rozwoju nie bolą. Jeżeli nie robisz badań, nie wiesz, czy Twój organizm jest zdrowy, a może potrzebna jest szybka reakcja, żeby znowu działał prawidłowo? Organizatorzy zachęcają do dbałości o swoje długie życie i umówienie się w ramach programu Profilaktyka 40+ na bezpłatne badania.
środa 6 marca – Mammografia – rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Co roku taką diagnozę słyszy kilkadziesiąt tysięcy Polek. Podstawowym, skutecznym badaniem dla kobiet po 45 roku życia, pozwalającym na wczesne wykrycie zmian w piersiach jest mammografia. To badanie ratuje życie, bo dzięki niemu można w razie wykrycia zmiany szybko zacząć leczenie i wygrać z nowotworem.

czwartek 7 marca – Cytologia – jest to badanie, które powinno być regularnie wykonywane przez kobiety od 25 roku życia w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Zaleca się, aby cytologię powtarzać nie rzadziej niż co 3 lata, pod warunkiem, że poprzednie wyniki były prawidłowe i kobieta nie ma czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Badanie jest bezbolesne i proste do wykonania w gabinecie ginekologicznym.

piątek 8 marca – Kardiologia – w Polsce aż 94 tysiące kobiet umiera na choroby układu sercowo-naczyniowego. Częściej są to udary mózgu, wywołane przez stres, niezdrową dietę otyłość, brak ruchu, nadciśnienie czy cukrzycę. Dla osób narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK). Jego celem jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności na choroby układu krążenia. Dzięki programowi pacjenci mogą zdobyć większą wiedzę na temat tych chorób oraz poznać zasady zdrowego stylu życia.

sobota 9 marca – Opieka Psychiatryczna – depresją dotkniętych jest około 3,8 mln Polaków. Depresja przejawia się niemożnością codziennego funkcjonowania, rezygnacją z aktywności i brakiem energii. Pomoc bliskich jest kluczowa, ponieważ depresja jest trudna do samodzielnego przezwyciężenia. Często nieświadomie zaniedbywane są jej objawy. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na interpretowanie symptomów depresji i wskazanie kierunków pomocy specjalistycznej.

niedziela 10 marca – Onkopłodność – nowe rozwiązania medycyny umożliwiają całkowite wyleczenie z chorób nowotworowych oraz umożliwiają posiadanie dzieci przez osoby, które przeszły leczenie onkologiczne i całkowicie wyzdrowiały. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Organizatorzy chcą przybliżyć kwestie związane z planowaniem leczenia i podpowiedzieć jakie istnieją dziś rozwiązania w przedmiotowym zakresie.

Każdego dnia między 4 a 10 marca w siedzibach oddziałów wojewódzkich NFZ będą organizowane wydarzenia promujące zachowania profilaktyczne. Od 4 do 8 marca będzie działać specjalny dyżur konsultantów Telefonicznej Informacji Pacjenta NFZ. Dzwoniąc pod bezpłatny całodobowy numer 800 190 590, każda osoba dzwoniąca będzie mogła uzyskać wiedzę na temat wszystkich zalecanych kobietom badań profilaktycznych w zależności od wieku, sytuacji rodzinnej i specyfiki życia. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie można wykonać zalecane badania i jak się do nich przygotować.

IZiD na Dzień Kobiet

Jednym z głównych czynników ryzyka zdrowotnego kobiet, jak i całego społeczeństwa, jest palenie papierosów. Choć w Polsce nadal więcej mężczyzn niż kobiet pali papierosy (wg raportu Polskiej Akademii Nauk z 2023 roku – 30,8% mężczyzn vs 27,1 % kobiet), to największy odsetek palaczy notujemy w grupie gospodyń domowych: papierosy pali ok. 39% z nich!

Palenie papierosów zabija rocznie ponad 80 tys. Polaków, z czego co czwarty zgon (27 tys.) notuje się wśród kobiet. Instytut Zdrowia i Demokracji, kontynuując zeszłoroczne działania związane ze zdrowiem publicznym w ramach akcji „Polska bez papierosów” i chcąc włączyć się w tematykę zdrowia kobiet przygotował na 8 marca specjalny raport ekspercki kobiet
o kobietach – prof. dr hab. Katarzyny Koziak, dr hab. Magdaleny Kozeli i dr Małgorzaty Witusiak-Kalety: „Polki o swoim nałogu nikotynowym”.

Od dłuższego czasu jako środowisko naukowe podkreślamy alarmujące dane dotyczące rosnącej liczby osób palących papierosy w Polsce. Zdecydowałyśmy się wspólnie ze współautorkami przeanalizować m.in. jakie są motywacje palących kobiet do zmiany stylu życia i przejścia z palenia na alternatywne produkty tytoniowe. Nasze badanie wykazało, że dla blisko połowy kobiet w Polsce, głównym motywem przejścia z papierosów na inny produkt – zbadałyśmy podgrzewacze tytoniu – była chęć ograniczenia palenia. Ponadto 47% respondentek odpowiedziało, że decyzja o przejściu z papierosów na podgrzewacze jest ich świadomym etapem do wyjścia z nałogu lub częścią szerszego planu wyjścia z nałogu i zmian w stylu życia. Bardzo życzymy sobie i naszym respondentkom, żeby w kolejnym badaniu mogły powiedzieć, że udało im się zmienić swój styl życia i zadbać o swoje zdrowie” – mówi pani prof. Katarzyna Koziak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kluczowe wnioski, które wynikają z raportu autorek

Spośród Polek, które przynajmniej przez rok paliły papierosy, a następnie zaczęły korzystać z podgrzewaczy tytoniu:

  1. Ponad 10x więcej respondentek odczuwało większy negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie w porównaniu do używania podgrzewaczy tytoniu (papierosy 54%, podgrzewacze 5%),
  2. 82% respondentek uznało za korzystną swoją decyzję o zaprzestaniu palenia papierosów i przejściu na podgrzewacze tytoniu,
  3. 46% respondentek uważa, że głównym motywem ich przejścia na podgrzewacze była chęć ograniczenia palenia,
  4. Prawie połowa respondentek deklaruje, że decyzja o przejściu z papierosów na podgrzewacze tytoniu jest ich świadomym etapem do wyjścia z nałogu lub częścią szerszego planu wyjścia z nałogu i zmian w stylu życia,
  5. 65% respondentek deklaruje, że po przejściu na podgrzewacze tytoniu nie wróci lub raczej nie wróci już do palenia papierosów.

Badanie przeprowadzono we współpracy z pracownią CBOS, IQS i reaktoropinii.pl metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie 1.564 kobiet.

Cały raport dostępny jest pod linkiem „Polki o swoim nałogu nikotynowym

Poprzedni raport dostępny pod linkiem „Polacy o swoim nałogu nikotynowym„.

 

Link do nowego raportu: https://www.izid.pl/pdf/20240308_IZiD_raport_Polki_o_swoim_nalogu_nikotynowym.pdf


O Autorze

IZiD

Redakcja IZiD


  • Monitoring wydarzeń
  • Weryfikacja doniesień
  • Analizy i opinie

  • Tematy naszych publikacji:


     


    Słowa kluczowe

    Otrzymuj informacje od IZiD

    Adres e-mail będzie wykorzystywany zgodnie z Polityką Prywatności dostępną pod adresem https://www.izid.pl/polityka-prywatnosci/ wyłącznie do przesyłania Ci naszego newslettera oraz informacji o działalności Instytutu Zdrowia i Demokracji.

    ikona ikona ikona